Rijden in de bergen is een klus die nogal wat vergt van zowel bestuurder als voertuig. Er kunnen vervelende of zelfs levensgevaarlijke situaties ontstaan. Daarom is het zeer belangrijk om goed voorbereid te vertrekken. Wij helpen je op weg!
Uiteraard moet het remsysteem dik in orde zijn. Controleer de toestand van de verschillende remonderdelen en de remvloeistof. Je kunt de staat van de remvloeistof eenvoudig checken door het kookpunt te meten. Natuurlijk kun je dit ook door een monteur laten doen.
Houd rekening met de oude voorrangswet, die aangeeft dat het stijgende verkeer voorrang heeft. De Zwitserse postbussen hebben overigens altijd voorrang en mogen de rest van het verkeer zelfs aanwijzingen geven. Volg die op.
Wil je toch stoppen, zet de wagen dan op de handrem en in een versnelling: heuvelopwaarts in de eerste en heuvelafwaarts in zijn achteruit. Draai je voorwielen (heuvelafwaarts) of je achterwielen (heuvelopwaarts) richting rots of afrastering.
Even wat extra vermogen nodig? Zet de airco tijdelijk uit. Natuurlijk geldt: overdaad schaadt, dus maak het niet te bont. Een goede graadmeter is je gaspedaal. Zorg ervoor dat je deze niet meer dan twee derde intrapt. Spaar je koppeling en houd genoeg afstand van je voorligger, zodat je grotere stukken ineens kunt afleggen (in plaats van 30 keer een meter).
Neem de tijd bij het afdalen en bedenk dat je nu te maken hebt met een veel langere remweg. Houdt je achteruitkijkspiegel nauwlettend in de gaten, speurend naar eventuele vrachtwagens die met een noodvaart de berg afrazen en jou in hun dodemansrit kunnen meesleuren.
Spaar je remmen
Je hebt nu tijdig teruggeschakeld en rolt de helling af. Misschien zelfs wel in de eerste versnelling. Denk nu aan je remmen en ga deze niet langdurig belasten door het rempedaal continu deels in te trappen. Rem liever af en toe kort en krachtig. Door voortdurend deels te remmen zouden de remvoeringen en -trommels oververhit kunnen raken en kun je fading veroorzaken. Je kunt je voorstellen dat fading, remweigering (ook die van de handrem!), lévensgevaarlijk is als je je op grote hoogte op een smal, steil weggetje bevindt.
Remweigering
Het niet functioneren van de remmen kan ook andere oorzaken hebben, zoals een lek in het hydraulische systeem. Trek bij remweigering meteen de handrem aan en probeer de wagen in de eerste versnelling te zetten.
Heb je nog steeds teveel vaart, probeer dan rustig af te remmen door de zijkant van je wagen aan de bergzijde te schuren langs de rots of afrastering. Liever flinke lakschade dan helemaal in de kreukels!
Bekijk onderstaand filmpje van een sterk staaltje stuurmanskunst op een bergpas...

Ramen tinten
Ramen tinten, raamfolie aanbrengen & APK eisen
Helicopter geluid effect bij openstaand
Helicopter geluid effect bij openstaand raam
Zomerbanden
Zomerbanden: de voor- en nadelen op een rij
Zonbescherming
Zonbescherming: handig en veilig in de auto
Oliekoeler
Oliekoeler: onmisbaar voor de sportieve rijder